ZUS

Wszelkie zmiany dotyczące ubezpieczeń należy zgłaszać do Biura ds. Stopni w ciągu 3 dni.

Informacje o ZUS w zakładce Doktoranci (link otwiera się w nowym oknie)

Doktoranci, którzy rozpoczęli studia doktoranckie w szkole doktorskiej i pobierają stypendium doktoranckie, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu.

Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne i objęcie nim następuje na wniosek doktoranta.

Przeczytaj publikację "Ubezpieczenia społeczne i zdrowotne doktorantów"

Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa dla doktorantów, którzy rozpoczną kształcenie od 1 października 2019 r.:

• Brak prawa do świadczeń dla doktorantów w czasie trwania ubezpieczenia
  • Prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Ubezpieczenie zdrowotne:

warunki do zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego:

• brak innego tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego
  • status doktoranta
  • złożenie oświadczenia o niepodleganiu ubezpieczeniu z innych źródeł

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę doktorską – wygasa po upływie 4 miesięcy od ich ukończenia albo skreślenia z listy studentów lub listy doktorantów.

Art. 73. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego doktorantów powstaje z dniem złożenia oświadczenia o niepodleganiu obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego
z innego tytułu, nie wcześniej jednak niż z dniem rozpoczęcia pierwszego
semestru kształcenia, a wygasa z dniem ukończenia studiów lub kształcenia
w szkole doktorskiej albo skreślenia z listy studentów lub listy doktorantów.

Osoby, które nie złożyły na piśmie stosownego oświadczenia, nie podlegaja ubezpieczeniu zdrowotnemu.

ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (link do Internetowego Systemu Aktów Prawnych).