ZUS

Doktoranci w szkole doktorskiej podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom:

• emerytalnemu,
  • rentowemu,
  • wypadkowemu.

Dodatkowe ubezpieczenia:

• zdrowotne (warunkowo, konieczne oświadczenie),
  • chorobowe (dobrowolnie, konieczne oświadczenie).

Broszura informacyjna ZUS (link otwiera się w nowym oknie)

W broszurze opisane są zbiegi ubezpieczeń (jeśli doktorant jest zatrudniony np. na umowę-zlecenie lub prowadzi własną działalność gospodarczą).

Nie są opłacane są składki na Fundusz Pracy (art. 6)

Status osoby posiadającej zaświadczenie o niepełnosprawności oraz statut emeryta/rencisty wpływają na wysokość stypendium. Konieczne jest przedłożenie stosownej dokumentacji.

UWAGA: Wszelkie zmiany dotyczące ubezpieczeń należy zgłaszać niezwłocznie do Biura ds. Stopni (maksymalnie 5 dni).

UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Doktoranci podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeśli nie mają innego tytułu do tego ubezpieczenia (np. prowadzenie własnej działalności gospodarczej, umowa o pracę, zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny).

Aby doktorant został objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, musi złożyć stosowne oświadczenie.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej dla osób, które ukończyły szkołę doktorską – wygasa po upływie 4 miesięcy od ich ukończenia albo skreślenia z listy doktorantów.

W przypadku chęci zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny doktoranta(-ki) prosimy o kontakt z Biurem ds. Stopni UKW.

UBEZPIECZENIE CHOROBOWE

Dobrowolna składka na ubezpieczenie chorobowe jest potrącana z kwoty netto stypendium.

Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa dla doktorantów, którzy rozpoczną kształcenie po 1 października 2019 r.: (link otwiera się w nowym oknie)

• Brak prawa do świadczeń dla doktorantów w czasie trwania ubezpieczenia
  • Prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia

Stanowisko ZUS dot. wypłaty świadczenia chorobowego i macierzyńskiego (link otwiera się w nowym oknie)