Nowy program stypendialny NCN dla studentów i początkujących naukowców z Ukrainy Nowy program stypendialny NCN dla studentów i początkujących naukowców z Ukrainy

Kto może złożyć wniosek?
Do składania wniosków są uprawnione uczelnie i inne instytucje naukowe.

Student(-ka)/naukowiec przystępujący do programu musi spełniać następujące wymagania:

• nie posiada stopnia doktora lub uprawnień równorzędnych (w ukraińskim systemie Candidate of Science) na dzień zakończenia naboru wniosków oraz
  • w wyniku wojny opuścił(-a) Ukrainę 24 lutego (lub później) albo zamierza opuścić Ukrainę.

a także:

• był/jest studentem(-ką)/doktorantem(-ką) ukraińskiej uczelni w roku akademickim 2021/2022, albo
  • był/jest zatrudniony(-a) w jednostce naukowej w Ukrainie.

Stypendium dla studenta(-ki)/naukowca należy zaplanować na okres od 6 do 12 miesięcy, przy czym okres realizacji stypendium nie może rozpocząć się później niż 1 marca 2023 r. Dopuszcza się możliwość realizacji stypendium w formie zdalnej z terytorium Ukrainy, przez okres nie dłuższy niż połowa wnioskowanego okresu realizacji programu. Zaplanowane finansowanie ze środków NCN w łącznej wysokości 5 tys. zł miesięcznie obejmuje stypendium oraz koszt przyjęcia studenta/naukowca. Kwota stypendium wynosi od 3,5 tys. zł do 5 tys. zł.

We wniosku oprócz studenta/naukowca należy wskazać również opiekuna naukowego, który jest zatrudniony przez wnioskodawcę i prowadzi badania w tej samej lub pokrewnej dziedzinie reprezentowanej przez studenta/naukowca. Opiekun studenta/naukowca nie może być beneficjentem środków finansowanych w programie.

Termin składania wniosków: nabór w specjalnym programie stypendialnym rozpoczyna się 26 lipca 2022 r. i trwa do 26 sierpnia 2022 r., z możliwością przedłużenia.

Celem programu jest finansowe wsparcie studentów/naukowców poprzez stworzenie im możliwości kontynuowania studiów, prowadzenia prac nad pracą magisterską lub rozprawą doktorską, lub realizacji innych, dowolnych form kształcenia w polskich instytucjach naukowych.

Szczegóły https://www.ncn.gov.pl/konkursy/program-stypendialny-dla-naukowcow-z-ukrainy (link otwiera sie w nowym oknie)