Ocena śródokresowa
Ocena śródokresowa realizacji indywidualnego planu badawczego doktoranta następuje w terminie do 30 dni od ukończenia 4 semestru kształcenia w szkole doktorskiej, przeprowadzana jest w miesiącu październiku.
Dokładny termin i miejsce oceny śródokresowej określa dyrektor szkoły doktorskiej nie później niż 14 dni przed planowanym terminem oceny w porozumieniu z członkami komisji przeprowadzającej ocenę. Oceny
Dla każdej z dyscypliny naukowej oraz artystycznej, w ramach której kształci się doktorantów, powoływana jest oddzielna komisja.
Skład komisji do przeprowadzenia oceny śródokresowej, w tym przewodniczącego komisji, wyznacza dyrektor szkoły doktorskiej. Komisja powoływana jest do przeprowadzenia oceny śródokresowej na dany rok akademicki.
Komisja przeprowadzająca ocenę śródokresową składa się z trzech osób:
- jednej osoby (w roli członka) posiadającej tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, zatrudnionej poza podmiotem doktoryzującym, zarekomendowanej przez odpowiednią radę dziedziny,
- dwóch osób (w roli przewodniczącego oraz członka) posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, zatrudnionych w podmiocie doktoryzującym, niebędących promotorem ani promotorem pomocniczym doktoranta poddawanego ocenie, zarekomendowanych przez odpowiednią radę dziedziny.
Prace komisji oceny śródokresowej obejmują:
- analizę dokumentacji związanej z indywidualnym planem badawczym doktoranta:
- indywidualny plan badawczy i jego korekty,
- opinie promotora i rady dziedziny dotyczące IPB,
- sprawozdanie z realizacji załącznikami (sprawozdanie obejmuje pierwszy i drugi rok) i opinią promotora,
- osiągnięcia: publikacje, fragmenty rozprawy, działa artystyczne – materiały przekazane na nośniku elektronicznym (materiały niezbędne do przeprowadzenia oceny śródokresowej, przede wszystkim publikacje, gotowe części rozprawy, należy złożyć w Biurze ds. Stopni na trzech nośnikach (płyta DVD, pendrive) - po jednym dla każdego członka komisji - do 5 września. Konieczność dołączenia ww. materiałów wiąże się z dokonywaniem przez komisję oceny osiągnięć doktoranta).
2. rozmowę z doktorantem, która polega na:
- przedstawieniu przez doktoranta informacji o przebiegu i stopniu realizacji indywidualnego planu badawczego,
- przedstawieniu przez doktoranta informacji o dalszych planach realizacji indywidualnego planu badawczego,
- udzieleniu odpowiedzi przez doktoranta na ewentualne pytania zadane przez członków komisji.
3. część niejawną posiedzenia komisji, która odbywa się bez udziału doktoranta.
Kryteria oceny śródokresowej:
- poziom realizacji zadań badawczych określonych w indywidualnym planie badawczym (poziom zaawansowania realizacji projektu badawczego),
- poziom naukowy lub artystyczny osiągnięć doktoranta, mających związek z aktywnością naukową lub artystyczną określoną w indywidualnym planie badawczym,
- osiągnięcie zaplanowanych w IPB efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK (na podstawie analizy dokumentacji i rozmowy z doktorantem).
Na podstawie złożonych przez doktoranta dokumentów oraz rozmowy z doktorantem komisja poddaje analizie:
- adekwatność aktywności naukowej lub artystycznej doktoranta i upowszechniania jej wyników, określonych w indywidualnym planie badawczym, do efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK - czy plany te są tak skonstruowane, żeby rozwiązywaniu problemów badawczych, stanowiących przedmiot rozpraw doktorskich, towarzyszyła aktywność badawcza lub artystyczna doktorantów i upowszechnianie jej wyników w stopniu gwarantującym osiągnięcie efektów uczenia się określonych dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK,
- poziom osiągniecia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 8 PRK określonych w indywidualnym planie badawczym– czy osiągnięto zaplanowane efekty uczenia się i czy stosowane metody w sposób optymalny prowadzą do ich osiągnięcia,
- poziom osiągnięć naukowych lub artystycznych doktorantów, mających związek z aktywnością naukową lub artystyczną określoną w indywidualnym planie badawczym– ocena poziomu najważniejszych osiągnięć doktorantów pod kątem naukowego lub artystycznego znaczenia tych osiągnięć (osiągnięcia doktorantów, które są związane z realizacją indywidualnego planu badawczego),
- poziom realizacji zadań badawczych określonych w IPB (poziom zaawansowania realizacji projektu badawczego),
- zagrożenia dla pomyślnej realizacji indywidualnego planu badawczego (ryzyka),
- ocena terminu złożenia rozprawy doktorskiej określonego w indywidualnym planie badawczym pod kątem możliwości realizacji / zalecenia do zmiany terminu,
- inne (na przykład: umiędzynarodowienie działalności naukowej, interdyscyplinarność).
Ocena śródokresowa kończy się wynikiem pozytywnym lub negatywnym. Wynik oceny ustalany jest w drodze głosowania jawnego, przy czym możliwe są tylko głosy: „ocena pozytywna” lub „ocena negatywna”. O ostatecznym wyniku głosowana decyduje większość głosów.
Protokół oceny śródokresowej zawiera ocenę wraz z uzasadnieniem. W przypadku oceny pozytywnej protokół może zawierać rekomendacje dotyczące dalszego doskonalenia indywidualnego planu badawczego. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji. Protokół składa przewodniczący komisji dyrektorowi szkoły doktorskiej nie później niż 7 dni po przeprowadzeniu oceny.
Wynik oceny śródokresowej zostaje potwierdzony wpisem do systemu POL-on.
Uczelnia udostępnia doktorantowi wynik i uzasadnienie oceny nie później niż 7 dni po wpłynięciu protokołu. Wynik oceny śródokresowej bez uzasadnienia (imię i nazwisko doktoranta, dyscyplina, wynik pozytywny/negatywny) jest udostępniany w Biuletynie Informacji Publicznej uczelni w terminie do 7 dni po wpływie protokołów wszystkich komisji oceny śródokresowej.
Ocena śródokresowa przeprowadzana jest w obecności wszystkich członków komisji. Ocena może być przeprowadzana przy użyciu środków komunikacji elektronicznej pozwalającej na rejestrowanie jej przebiegu.
Rada szkoły doktorskiej może określić dodatkowe zasady przeprowadzania oceny śródokresowej uwzględniające postanowienia niniejszego regulaminu nie później niż 6 miesięcy przed przeprowadzeniem oceny śródokresowej.
Ocena negatywna skutkuje skreśleniem doktoranta z listy doktorantów.
Ocena pozytywna skutkuje zwiększeniem stypendium doktoranckiego z 37% do 57% minimalnego wynagrodzenia profesora uczelni publicznej - po miesiącu, w którym dokonywana jest ocena śródokresowa. Doktorant po ocenie śródokresowej może być zatrudniony na stanowisku nauczyciela akademickiego lub pracownika naukowego, przy czym jeżeli pracuje w wymiarze przekraczającym połowę pełnego wymiaru czasu pracy, stypendium wynosi 40% regularnego miesięcznego stypendium przyznanego mu po ocenie śródokresowej.