Szkoła doktorska
17-18.04 Seminarium naukowe pt. „Polska - NATO - Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy” 17-18.04 Seminarium naukowe pt. „Polska - NATO - Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy”

17-18.04 Seminarium naukowe pt. „Polska - NATO - Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy”

Zaproszenie na seminaria
„Polska-NATO-Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy”
Bydgoszcz, 17-18 kwietnia 2024 roku

17-18 kwietnia 2024 roku w murach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbędą się dwa seminaria pt. „Polska-NATO-Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy”, a ich organizatorem jest Wydział Historyczny – Katedra Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych.

Pierwsze ze wspomnianych wydarzeń (17 kwietnia) będzie miało charakter naukowo-ekspercki, natomiast dzień później (18 kwietnia) odbędzie się seminarium dla studentów i doktorantów UKW.

Programy w załączeniu.
Oba seminaria odbędą się w AULI w budynku przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12 w Bydgoszczy.

Informacje organizatorów

Oba wydarzenia zostały oficjalnie wpisane do kalendarza obchodów 20-lecia Polski w UE przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polscena stronie internetowej:www.20latwue.pl.
Więcej:https://20latwue.pl/wydarzenia/2024/03/22/seminaria-pt-polska-nato-unia-europejska-historia-wspolczesnosc-i-perspektywy/

Spotkania zostały objęte patronatem honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla.

Partnerem wydarzeń jest Instytut Europy Środkowej w Lublinie.

W 2024 roku przypada zarówno 25. rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego (12 marca), jak i 20. rocznica obecności naszego państwa w Unii Europejskiej (1 maja). Ponadto w tym samym okresie będzie miała miejsce 75. rocznica powstania NATO. Obie instytucje od początku odgrywają fundamentalną rolę w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa naszego państwa, a obecność w tych organizacjach stanowi dla Polski część racji stanu.

Od czasu przystąpienia Polski do obu wspomnianych instytucji, sytuacja międzynarodowa znacznie się skomplikowała, a geopolityczne wydarzenia ostatniego ćwierćwiecza wystawiły je na poważną próbę. W efekcie, demokratyczna wspólnota państw skupionych wokół obu organizacji zmaga się dziś nie tylko z zagrożeniami zewnętrznymi, związanymi m.in. z rosyjską wojną przeciwko Ukrainie i działaniami innych autorytarnych reżimów na świecie, ale i ze wzrostem znaczenia sił antydemokratycznych oraz nacjonalizmów widocznych w części państw sojuszniczych.

Z okazji obu rocznic, w dniach 17-18 kwietnia 2024 roku w murach Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbędą się dwa seminaria pt. „Polska-NATO-Unia Europejska. Historia, współczesność i perspektywy”, a ich organizatorem jest Wydział Historyczny – Katedra Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych.

Pierwsze ze wspomnianych wydarzeń (17 kwietnia) będzie miało charakter naukowo-ekspercki, natomiast dzień później (18 kwietnia) odbędzie się seminarium dla studentów i doktorantów UKW, które jednocześnie będzie już czwartym tego typu przedsięwzięciem naukowym organizowanym na Wydziale Historycznym w ramach cyklu pt. „Historia oraz stosunki międzynarodowe w XX i XXI wieku”. Oba seminaria odbędą się w budynku Wydziału Historycznego UKW, przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 12 w Bydgoszczy.

Głównym celem obu przedsięwzięć jest analiza poszczególnych zagadnień związanych z czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi wpływającymi na funkcjonowanie NATO, UE oraz polską politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, zarówno z perspektywy historycznej jak i współczesnej, w kontekście wspomnianych jubileuszy. Wydarzenia powinny się również przyczynić do spopularyzowania wiedzy na temat znaczenia UE oraz NATO dla Bydgoszczy i całego województwa kujawsko-pomorskiego.

Oba wydarzenia wpisują się jednocześnie w obchody rocznicowe organizowane zarówno w Bydgoszczy, zwanej „polską stolicą NATO”, jak i na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego i zostały objęte patronatem honorowym Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Michała Sztybla.

Wydarzenia będą miały charakter otwarty, dlatego zaproszenie kierujemy do wszystkich osób zainteresowanych wiedzą na temat NATO i UE oraz roli, jaką odgrywają obie organizacje dla Polski i naszego regionu.

Komitet organizacyjny:

  • Kierownik naukowy seminarium: dr Krzysztof Garczewski (Katedra Historii Najnowszej i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Historyczny UKW)
  • Sekretarz seminarium: mgr Agnieszka Skura, Szkoła Doktorska UKW
  • Współpraca: Studenckie Koło Naukowe Wydziału Historycznego UKW

Link do strony organizatorów