Kształcenie w szkole doktorskiej kończy się złożeniem gotowej rozprawy doktorskiej (zaopiniowanej pozytywnie przez promotora). Inaczej było na studiach doktoranckich. Procedura nadania stopnia (recenzje, obrona) następuje po ukończeniu szkoły doktorskiej.
PRZEDŁUŻANIE
1. Na wniosek doktoranta, zaopiniowany przez promotora, dyrektor szkoły doktorskiej może
podjąć decyzję o przedłużeniu terminu złożenia rozprawy doktorskiej.
2. Doktorant składa wniosek o przedłużenie terminu złożenia rozprawy doktorskiej
nie później niż 30 dni przed terminem zakładanym w indywidualnym planie badawczym. We wniosku podaje się proponowany nowy termin złożenia rozprawy doktorskiej wraz z korektą indywidualnego planu badawczego.
3. Dyrektor szkoły doktorskiej podejmuje decyzję o przedłużeniu okresu kształcenia pod warunkiem spełnienia przez doktoranta wymagań określonych w programie kształcenia.
Zmana terminu złożenia rozprawy nie wydłuża czasu wypłacania stypendium doktoranckiego (art. 209. ust. 2. Łączny okres otrzymywania stypendium doktoranckiego w szkołach doktorskich nie może przekroczyć 4 lat).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce
Art. 204. ust. 1. Kształcenie doktoranta kończy się złożeniem rozprawy doktorskiej.
Art. 204. ust. 2. Indywidualny plan badawczy określa termin złożenia rozprawy doktorskiej. Termin ten może być przedłużony, nie dłużej jednak niż o 2 lata, na zasadach określonych w regulaminie szkoły doktorskiej.
SKRACANIE TERMINU ZŁOŻENIA ROZPRAWY
Termin złozenia rozprawy określa indywidualny plan badawczy.
Art. 209. ust. 8. Doktorant, który złożył rozprawę doktorską w terminie wcześniejszym niż termin ukończenia kształcenia przewidziany w programie kształcenia, otrzymuje stypendium doktoranckie do dnia, w którym upływa termin ukończenia kształcenia, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy. [Łącznie maksymalnie 4 lata].